בטיחות מתקני הרמה –

הסכנות של משיכת צד

משיכת צד היא אחת הטעויות הנפוצות והמסוכנות ביותר שנעשות כיום על ידי מפעילי עגורנים עיליים. איך נמנעים מכך? כל התשובות במאמר הבא.

פעולות הרמה של ציוד כבד לגובה הן פעולות בסיסיות והכרחית במקומות עבודה רבים בארץ ובעולם. היכולת להרים ולשנע ציוד בבטחה היא קריטית להצלחתם של עסקים רבים ואי הקפדה על נוהלי הרמה בטוחים עלול להוביל לפציעות חמורות בגוף ולנזק טכני לציוד ההרמה עצמו.

הרמת ציוד באופן בטוח הוא נושא רחב שאפשר לכתוב עליו ספרים שלמים, אך הפעם רצינו להתמקד בנושא קריטי אחד – "משיכת צד" וכל הדרכים להימנע מכך.

הסיבות שגורמות למשיכת צד

עגורנים עיליים מתוכננים להעלות עומסים בצורה אנכית (בלבד). בהתאם לכך, המטען המורם חייב להימצא מתחת לציוד ההרמה (איור 1) ומשיכת צד (איור 2) מתרחשת כאשר מנסים להרים מטען שאינו ממוקם ישירות מתחת לציוד ההרמה. 

צורה נוספת של משיכת צד עלולה לקרות כאשר מפעיל העגורן מנסה לשנע את המטען כאשר המטען טרם עלה לגובה בצורה ישרה ובאופן הזה הציוד נוטע הצידה ועלול לסכן את הסביבה.

מהן הסכנות של משיכת צד?

כאשר המטען מורם מהרצפה או מתמיכה אחרת, המטען ימרכז את עצמו באופן טבעי מתחת לעגורן, דבר שיגרום לטלטול או נדנוד מהיר של המסע בקשת אופקית (איור 3). 

אפקט המטוטלת שנוצר עלול לגרום לנזק בלתי הפיך לציוד ההרמה (לשרשרת/כבל, לתופים ולרכיבים אחרים בכננת או בגלגלת ההרמה) דבר שיכול להוביל לתיקונים יקרים ולזמן השבתה ארוך של הציוד ואף לצניחה של המטען כלפי מטה.

משיכת צד בזווית שאינה עולה בקנה אחד עם אורך עגורן הגשר או המונורייל (איור 4) עלולה לגרום לציוד ההרמה להתהפך ולקרונית הנסיעה לבלתי ניתנת להפעלה. מצב זה מפעיל מתח חזק מאוד על הקורה ועלול לגרום להטייה ואף לשבירת הקורה והקרונית (איור 5).

ניסיון להרים מטען שנמצא מעבר לקצה קורת גשר או מונורייל (איור 6) עלול לפגוע בעצירות הבטיחות בקצה הקורה. במקרים נדירים, עלול לגרום לנפילת הכננת או גלגלת ההרמה מקצה הקורה.

לסיכום:

משיכת צד של מטען באמצעות ציוד הרמה חשמלי הוא דבר מסוכן שעלול במקרה הטוב לפגוע בציוד ההרמה ולביטול אחריות היצרן, ובמקרה הרע לפגוע בבריאות העובדים. לכן חשוב מאוד לקיים הדרכות פנימיות לוודא שמפעילי העגורנים וציוד ההרמה מודעים לסכנות ופועלים במשנה תוקף בכדי לדאוג לשלום הציוד והעובדים.

יש לכם שאלות נוספות על בטיחות והרמה נכונה של ציוד כבד באמצעות עגורנים וציוד הרמה?
דברו איתנו ונשמח לעזור.

מוזמנים לשתף: