שאלות ותשובות על תחזוקה ובדיקת

עגורנים וציוד הרמה חשמלי לתעשייה

במהלך 45 שנות פעילות מולרם, נוהגים לשאול אותנו המון שאלות הנוגעות לנושאי שימוש, תחזוקה ובדיקה של עגורנים וציוד הרמה. לכן, ריכזנו עבורכם 6 שאלות ותשובות מאנשי תפעול של ציוד הרמה, שיעזרו לכם להסיר חששות, מיתוסים ותפיסות שגויות נפוצות:

1. שאלה: האם חייבים לסמן את משקל העומס המקסימלי על גבי עגורנים?

תשובה:
כן. ע"פ חוק, יש חובה לסמן את משקל ההרמה המקסימלי על גבי דופן העגורן. חשוב לזכור שרק אדם מוסמך רשאי לקבוע את העומס המקסימלי של קורת העגורן. יש לוודא שאת סימון המשקל המקסימלי ניתן לראות ולקרוא ברור מקומת הקרקע (רצפת חלל העבודה) וזאת בכדי למנוע אי אילו ספקות שעלולות לגרום לאסונות. 

2. שאלה: האם עומסים של מנופים שונים מעומסים של עגורנים?

תשובה:
כן. מנופים בבסיסם שונים מעגורנים ולכן גם השימוש וקיבולות העומס המקסימלית מדורגים כשונים. עגורנים מתבססים על פרמטר בודד והמחמיר ביותר. לדוגמה אם נקבע שהעומס שהעגורן יכול לשאת הינו 1 טון, ניתן להעמיס את המשקל לכל אורכו של העגורן, בשונה ממנוף שככל שהזרועה משנה את אורכה יכולת העמסה משתנה בהתאם.

3. שאלה: האם נדרשת בדיקת עומס שנתית לעגורן שברשותנו?

תשובה:
כן. בישראל יש חובה לבדוק את תקינות העגורן אחת ל-14 חודשים על ידי בודק מוסמך מטעם המדינה (בדומה לטסט לרכב). הבדיקה כוללת תקינות חיצונית ופנימית של העגורן ובדיקות עומס. לפרטים נוספים על בדיקת שנתית ניתן להיכנס לכאן.

4. שאלה: האם בנוסף לבדיקה השנתית (סעיף 3) יש צורך לבצע בדיקות נוספות לציוד ההרמה?

תשובה:
כן. מעבר לבדיקה הממשלתית השנתית אנו ממליצים לבצע בדיקות תקינות נוספות בהתאם לתדירות השימוש (מינימום אחת לחודש). הבדיקה הינה קצרה ומטרתה לראות, להרגיש ולשמוע אם מורגש שינוי בביצועים. הבדיקה מתבצעת על ידי מפעיל העגורן / מנהל תפעול או על ידי טכנאי עגורנים. שימו לב – לבדיקה ישנה חשיבות בטיחותית גבוהה שיכולה למנוע אירועי בטיחות ולשמור על אורך חיי מוצר ארוכים.

5.  שאלה: האם צריך לעבור הסמכה בכדי לבדוק ולתקן עגורנים וציוד הרמה?

תשובה:
כן. בכדי לבדוק ולתקן עגורנים וציוד הרמה כבד צריך להיות אדם שהוסמך לתפקיד ושעבר הכשרה והסמכה מקצועית ישרות מהיצרן. צוות הטכנאים של מולרם הם חשמלאים מוסמכים שעברו הכשרות מקיפות ישירות מהיצרנים הרשמיים בגרמניה ובאיטליה ולכן עומדים בכל התנאים לבצע את הבדיקה בצורה טובה ומקצועית.

6.  שאלה: האם צריך לפרק את העגורן וציוד ההרמה לפני הבדיקה שנתית?

תשובה:
לא, אין צורך בפירוק הציוד עבור הבדיקה שנתית. איש מקצוע בעל הכשרה וניסיון יכול לזהות תקלות בקלות באמצעות העין, המגע והשמיעה ולכן אין צורך בפירוק. במידה ובעל המקצוע יגלה סממן של בעיה, הוא ידאג לטפל בה בעצמו או יסייע להדריך את צוות התפעול כיצד יש לטפל בליקויים. 

אם יש לכם שאלות נוספות בנושאי בדיקה שנתית, טיפול, אחזקה ותחזוקת עגורים, גלגלות, כננות וציוד הרמה מקצועי מוזמנים לפנות למחלקת השירות שלנו במולרם והצוות המקצועי ישמח לסייע 072-3970796

מוזמנים לשתף: